Tabletele, pe cale de dispariție. Ce s-a întâmplat cu ele?

Tabletele, pe cale de dispariție. Ce s-a întâmplat cu ele?

Piața tabletelor a avut un an groaznic anul trecut, atât de rău încât livrările au ajuns la cel mai mic nivel din ultimul deceniu. De aici, nu mai e cale de întoarcere.

Nici măcar sezonul sărbătorilor de anul trecut nu a salvat piața tabletelor, care a scăzut dramatic tot anul, conform raportului IDC, care tocmai a fost publicat.

Potrivit estimării preliminare a cercetătorului de piață american, în ultimul trimestru al anului 2023 s-au livrat doar 36,8 milioane de dispozitive, cu 17,4% mai puțin față de anul anterior. Ultima dată când s-a văzut o scădere atât de mare în ultima perioadă a anului a fost în 2016.

Situația pentru 2023 în ansamblu nu e mai roz, ba dimpotrivă… Anul trecut, rezultatele preliminare arată că producătorii au livrat 128,5 milioane de tablete la nivel global, cu 20,5% mai puțin față de anul 2022, care nici el nu a fost prea strălucit. Ultima dată când piața a vândut atât de puține dispozitive a fost în 2011, adică la începutul erei acestei categorii de produse.

Livrări de tablete (milioane de unități)

2023/Q42022/Q4Schimbare
Apple14,921,1-29,3%
Samsung7,37,8-6,6%
Huawei2,82,321,2%
Lenovo2,62,312,9%
Xiaomi1,61,235,0%
Altele7,69,8-22,7%
Total36,844,6-17,4%
20232022Schimbare
Apple48,560,5-19,8%
Samsung26,230,4-13,9%
Lenovo9,311,6-19,7%
Huawei8,79,1-4,0%
Amazon5,516,0-65,9%
Altele30,334,1-11,1%
Total128,5161,6-20,5%

În ceea ce îi privește pe cei mai mari producători, majoritatea au avut scăderi în linie cu media pieței sau chiar mai mari. Apple continuă să domine piața din ce în ce mai mică, dar Samsung, pe locul doi, a reușit să se apropie puțin. Amazon, care abia a intrat în top 5 în clasamentul anual, a pierdut două treimi din vânzări, iar cifrele cele mai recente arată că nu are mari șanse pentru acest an. Compania americană este depășită de un trio de companii chinezești, cu Huawei în frunte, care îi urmăresc pe cei doi lideri.

În ceea ce privește perspectivele pentru acest an, experții IDC sunt optimiști cu rezerve, dar raportul spune, de asemenea, că “dacă economia nu se îmbunătățește semnificativ, și consumatorii cheltuiesc pe alte lucruri decât electronice de consum, tabletele s-ar putea să nu fie foarte sus pe lista de priorități”. Deocamdată, acest tip de produs nu poate profita nici de explozia inteligenței artificiale, care ajunge mai întâi la smartphone-uri și PC-uri.

Ofertazilei

Urmărește-ne și pe Google News

R.M.

Numele meu este Raul Marian Robert și sunt un pasionat scriitor și jurnalist cu peste 10 ani de experiență în domeniul comunicării online. Am absolvit Facultatea de Litere și Jurnalism și am început să scriu pe diverse platforme online, acoperind o gamă largă de subiecte precum știri, tehnologie, sănătate, afaceri și multe altele. Călătorind în lumea virtuală în căutarea celor mai noi informații, am o abordare unică și intuitivă în analiza și prezentarea informațiilor, reușind să captez esența și importanța evenimentelor și inovațiilor actuale. Misiunea mea este de a informa, educa și inspira cititorii mei, oferindu-le informații relevante și actualizate. Sunt mereu în căutarea celor mai noi tendințe în toate domeniile pe care le acopăr și mă informez în mod constant pentru a aduce cele mai bune și mai utile informații pentru cititorii mei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

OpenAI 2023, o mină de aur în 2023, cu profituri fabuloase

Parere TEMU: Cum mi-a fost cu aplicația de cumpărături care te lasă mască!

Ce este Cardul Curve? Ghid complet 2024 si Bonus de inregistrare.

Calculator TVA

Cum ne afectează decizia Arabiei Saudite de a vinde petrol mai ieftin?

Temu, monstrul chinez care le face viața grea magazinelor online din Romania

Un bărbat are două încercări să ghicească parola care îi poate aduce 230 de milioane de euro.

Chiar și posesorii de iPhone acuză Apple că a crescut prețurile

iPhone pierde teren pe una dintre cele mai importante piețe de telefonie mobilă din lume

Apple se conformează la UE, dar nu fără să își supere rivalii!

UE propune extra garantie de 12 luni pentru produsele reparate.

Credite ipotecare: cum să faci cea mai bună alegere pentru nevoile tale